Добра багато не буває: Історії волонтерок, що надихають

Для багатьох українців та українок зараз волонтерство стало у новинку, але не для наших героїнь. Дівчата волонтерять уже довгий час, допомагаючи тваринам. Однак, у такий період для всієї нашої країни волонтерки щедро діляться своїм добром з усіма її жителями.

Яна, волонтерка

Яна займається волонтерством уже більше як 5 років. Війна це страшний час для кожного в країні. Під час цих моторошних подій усім живим істотам потрібна допомога. Тому  дівчина вирішила допомагати й тваринам, і людям.
“Волонтерство це поклик душі. Я навіть не є членом ніякої організації, а під час війни ти не можеш  просто сидіти та читати новини. Треба щось робити, щоб бути корисною і не важливо: для тварин, дітей чи військових”.

Я не знаю коли настає той момент, коли ти розумієш, що займаєшся волонтерством. Перший час ти намагаєшся довго для себе виправдовувати цей факт і говорити собі що це не волонтерство, що ти просто не могла пройти повз кішок, собак. Згодом, ти розумієш, що в тому і суть  ти там не можеш пройти.
У мене є декілька підопічних тваринок, якими я займаюся. Ми не одразу їх евакуювали. Вони знаходилися на той момент на перетримці. Ми не знали як, звідки починається війна, але все одно обговорювали план дій. Говорили з нашою “перетримкою”, вона говорила, що в будь-якому разі не буде виїжджати. У котів був запас корму, у нас був запас бензину. Тому, як все почалося 24 числа, як всі прокинулися від вибухів ми сіли й поїхали, взявши тільки домашніх тварин з собою.

Ми  зрозуміли, що не можемо просто сидіти склавши руки і  поїхали з сестрою і чоловіками до Львова. Почали там волонтерити, більше з людьми працювати. Перший день ми не знали, де допомагати. Всі разом поїхали на вокзал, і на ті часи були там  найбільш необхідними. На вокзалі нічого не було організовано, там приїжджало по 60 тис. людей у день і вони просто банально не знали куди їм йти. Багато людей прибувало у  шоковому стані ми  їх направляли в центри допомоги. Чоловіки ночами розвозили людей — зробили перепустки для пересування в комендантську годину. Потім вже, коли з'явилося багато волонтерів, то почали шукати іншу корисну роботу, додалися в чати Львова — там завжди багато запитів. Також дуже великий обсяг роботи на складах.

1.jpg

Фото складу. Фото з особистого архіву.


І типове фото зі складу —  за день всі ці коробки перебираються вручну, речі сортуються —  ліки, мийні засоби, їжа по типах, дитячі речі і відправляються вже потім по заявках до міст, які потребують допомоги.

 Зрештою, коли більш-менш  ситуація стабілізувалася прийшло розуміння, що скоро це не закінчиться. У нас, для Житомира, залишилося все-таки великі зобов'язання коти на перетримці, коти на вулиці. Ми почали шукати можливості вивезти  котиків у безпеку. Якщо ж з ними щось станеться ти не зможеш їм допомогти, бо  сама знаходишся за 400 кілометрів від них.

 Ми зв’язалися з поляками. Вони підтвердили, що можуть забрати всіх кого вивеземо. Зв’язалися з нашими дівчатами, які залишилися в Житомирі та  погодили план дій.  У нас було три машини та 38 котів.
За кермом були дівчата, які майже ніколи за ним не сиділи. Ми їхали в ніч, коли почався сніг. Дівчина навіть хлопцям на блокпосту знесла знак “стоп”, відбила дзеркало машини і трохи її подряпала. У перші дні на кордоні були великі черги, дорога зайняла 35 годин.

 

2.jpg

Фото з особистого архіву. Котики готуються до переїзду.

 У Польщі прийняли супер. Зараз з 38 котів 36 у родинах. Багатьом полякам хотілося врятувати  саме українських  тварин. Вони брали і других, і  третіх котів в сім'ю. Не прилаштували тільки двох котів, бо їх віддають у парі і не хочуть розлучати двох братів.

Цими днями трапилася одна історія в Житомирі. Подзвонила бабуся з нашого двору і сказала, що  викинули двох кошенят, як їй здалося. Ми домовилися з ветеринаром про огляд, не бачивши їх, тому що у бабусі  телефон на кнопках. Потім, як виявилося, то зовсім не кошенята, а великі змучені породисті коти. Один котик важив 1.4 кг, а друга кішка 2 кг. Розуміючи що їм треба досить довге ми  прийняли рішення просити поляків про допомогу вони не відмовили.  У нас була ціла спецоперація з порятунку з пригодами. Перш за все потрібно було вивезти котів з Житомира, далі до Львова і кордон. Та у нас виникла проблема: у дівчини, яка мала перевезти наших тварин через кордон у Львові, змінилися плани, а коти вже їхали з Житомира. Я просто швидко написала в чаті автоволонтерів Львова: “Потрібна допомога, щоб перевезти котів через кордон”. Люди відгукнулися одразу, навіть відмовились від коштів за пальне.

3.jpg

4.jpg

На фото кинуті котики.

 

Волонтерам, які допомагають тваринам, часто говорять про те, що краще б дітям допомагали. Як показує практика ті, хто займається тваринами допомагають усім. Ми зробили дуже багато: ходили на склади сортували, передавали амуніцію нашим військовим. Зараз займаємося організацією перевезень людей з інвалідністю до Польщі, а звідти вони на літаках до Німеччини. На нас організаційний процес: допомогти доїхати і перетнути кордон. Німеччина забезпечує лікування і житло, харчування, одяг. Житло підбирають по потребах сім'ї. Німці дуже до цього серйозно підходять. І ми дуже вдячні, що вони не байдужі до українців.

Тому, якщо ти хочеш допомогти робота завжди знайдеться. Головне — бажання.

 

10.jpg

 

6_0.jpg

Фото з особистого архіву. Перевезення людей до Німеччини

 

Людмила, волонтерка ГО “ЗОО ДОЗОР”

Людмила волонтерить півтора року. Зараз на кураторстві має тільки одну тваринку, всіх решту вивезено до Польщі.

 

Останній виїзд був з кішечкою, яку залишили господарі. Кошеня було зовсім виснажене, аж шкіра висіла.Чоловік мій назвав її Корочка. Звісно, ми забрали та  відгодували. Зараз шукає родину в Польщі. Загалом, ми вивезли 46 тваринок. У Польщі нас дуже добре прийняли і зараз у нас з ними дуже теплі відносини.

З перших днів війни я допомагаю бабусям і дідусям. Люди виїхали й залишили пенсіонерів зі своїми тваринами. А чим годувати не лишили. Тій бабусі йти в магазин і купити корму проблема, і плюс на вулиці зараз  дуже багато котів і собак бігає. Тому, розвозимо корма. Якщо хтось допомагає гуманітарною допомогою каші, рис, гречка, то ділимося з нашими старенькими.
Мені дуже часто телефонують люди, не знаю звідки беруть телефон. Телефонують самі, просять допомоги, а взагалі ми, як волонтери, знаємо людей, які підгодовують тварин і наша ГО періодично закупає і розвозить їм корма.

Нам зараз, як ніколи потрібна поміч. У Житомирі залишилося “півтора волонтера”, а всі ті тваринки так і залишаються на вулиці.

 

7.jpg

 

8.jpg

Фото з особистого архіву. Пенсіонери отримують допомогу

У війну безперечно лунають тривоги і усі тварини стесують через це, позаяк у них дуже чутливий слух. Я була зі своєю підопічною в клініці на УЗД. На жаль, тварина не вижила  у неї виявили онкологію. Вона захворіла після вибуху в 25 школі. Ми вивезли її до Польщі, бо у нашій країні немає зараз належного обладнання, щоб визначити діагноз. Єдина клініка з біопсією була під Києвом і вона зараз розбомблена армією рф. Тож, після аналізу у Польщі нам сказали, що у собаки саркома. Дев’яносто відсотків, що вона захворіла через стрес під час війни, бо там, де вона жила постійно вили сирени і було чутно вибухи. Я розмовляла з лікаркою і вона сказала, що в її практиці ніколи не було стільки тварин з онкологією як зараз.

 

9.jpg

На фото собачка Чернічка, яку забрала війна. Фото з особистого архіву.

 

Був випадок, що вівчарка від стресу уночі повигризала собі шкіру на тілі. На стільки стресував пес, коли бомбили біля його будинку. Потім довго його лікували.

 

Навіть у період війни, тяжкий для кожного українця та українки мені вдалося прилаштувати цуценят — поїхали у Пулини в родини. Ми завозили корма у дачний масив Кам'янка. Показала мені жіноча, яка підгодовує собачок, що там є собака з 4 цуценятами. Я зробила пост у Фейсбук на другий день хлопчиків розібрали, і на день 3 чи 4 вдалося прилаштувати й дівчинку.

0.jpg

На фото одне з цуценят, які знайшли дім. Фото з особистого архіву

 

У мирні дні та війну волонтерство кардинально різне. Ми зараз не займаємося прилаштуванням. Основна задача підгодовування тварин. Голодна тварина буде більш агресивною. Багато хто скаржиться, що собаки зараз кусаються і нападають на людей. Запам'ятайте:  сита собака кидатись не буде. 

 

Чим годувати? Найкраща їжа для тварини спеціалізовані корми. Якщо немає можливості купувати корма, можна варити каші, але кашу треба варити з якимись м'ясними відходами. Тому що одна каша заб'є шлунок і користі не буде. Собаки і коти не їдять картоплю. У жодному випадку не годувати молоком, навіть кошенят та цуценят. Тварини після цього хворіють. Не давайте трубчасті кістки. У тварини, яка дуже багато їсть кісток, забивається шлунок. Є багато випадків, коли під час операції зі шлунку собаки виймають “камінці”. Та зараз голод у вуличних тварин не єдина проблема. Потрібно допомагати зі стерилізацією, бо на вулицю викидають не стерилізованих тварин.
 

Анастасія Дарганова 
Квітень 2022 р.

 

 

В рамках проєкту «Як розпочалась війна».

Проєкт проведено Сіоністською федерацією України (СФУ) в партнерстві зі Студією «Діє-Слово» та Таврійським національним університетом ім. В. І Вернадського, ІФЖ.