Звіт за 2012 рік

Конгрес національних громад України є всеукраїнською громадською некомерційною спілкою організацій національних меншин України, створеною з метою об’єднання зусиль національних громад в області захисту прав меншин, збереження культури та мови національних меншин, інтеграції меншин в громадянське суспільство України, виховання толерантності й протидії ксенофобії.

КНГУ з 2002 року займається проектами для української молоді, метою яких є виховання міжнаціональної й міжрелігійної толерантності.

 

Напрями роботи КНГУ

1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики і культури національних громад України, видано 12 номерів тиражем 1000 екземплярів і безкоштовно розповсюджено серед національних громад України, НГО, урядових структур, дослідних установ.

Головний редактор: Хорунжа Тетяна

 

1.2. Моніторинг проявів ксенофобії і расизму в Україні

Проводився постійний моніторинг злочинів на ґрунті ненависті та інших проявів ксенофобії в українському суспільстві. Результати моніторингу розповсюджувались за допомогою електронної розсилки й розміщувались на сайті КНГУ і Євроазіатського Єврейського Конгресу у щомісячних бюлетенях і неперіодичних спеціальних тематичних доповідях, які були присвячені, наприклад, проявам антисемітизму в Україні. Протягом 2012  року керівник програми В.Ліхачов неодноразово від імені КНГУ виступав із коментарями в ЗМІ й звітами на різних заходах, присвячених проблемам ксенофобії.

 

2. Освіта в сфері міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей та молоді:

2.1. Школа молодих вихователів табору «Джерела толерантності». 20 майбутніх вихователів табору - представників різних етнічних громад України з різних міст країни відпрацювали практичні навички, необхідні для подальшої педагогічної діяльності. Учасники школи також пройшли педагогічну практику у пришкільному таборі «Джерела толерантності» у м. Маріуполі.

 

2.2. Пересувна молодіжна виставка «Разом» (О.Войтенко, А.Ленчовська, К.Крейдерман, дизайн Дана Верстак)

Пересувна виставка „Разом” – про сучасність і історію національних громад України. Молоді люди різних національностей (вірмени, греки, українці, кримські татари, євреї, рома, росіяни, біженці та шукачі притулку як соціальна група) розповідають про своє сприйняття сучасної України. Персональна та історична панелі створюють разом одне "дерево". Виставка створена у співпраці з Будинком Анни Франк (Нідерланди) за фінансового сприяння програми МАТРА. З січня до червня 2012 року презентуватиметься у клубах толерантності, школах і обласних бібліотеках для дітей і юнацтва Києва, Львова, Маріуполя, Харкова, Донецька та Хмельницького.

Дати експонування виставки у 2012:

3-20 лютого – київський міський Будинок вчителя.

24-28 березня  – фестиваль «Докудейс»: документальне кіно про права людини.

10-30 квітня – м. Маріуполь, Грецький культурній центр «Меотіда».

19 травня – міжнародний благодійний бал «Коли здійснюються мрії» у харківському готелі «Kharkiv Palace».  

21-30 травня – харківський Музей Голокосту.

8-9 червня – Європейське містечко (Eurovillage) в Києві.

10 липня – 13 серпня -  МДТ «Джерела толерантності» у м. Вижниця, Чернівецька область.

27 вересня – семінар, присвячений п’ятиріччю «Ініціативи розмаїття» у Києві.

1-4 листопада – конференція «Лімуд», готель «Закарпаття», м. Ужгород.

5-23 листопада – Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини.

29 листопада – 31 січня 2013р.– бібліотека ім. К.Є. Паустовського у Севастополі.

 

2.3. Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Україні.

Метою проекту є виховання міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, протидія ксенофобії, формування активної громадянської позиції у дітей національних громад, поширення знань про національне розмаїття України та багатьох інших країн.

Цього року вперше за історію проведення таборів було проведено 2 зміни табору окремо для молодших і старших дітей. Перша зміна для 90 дітей  з 12 національних громад 7-13 років проходила з 10 по 23 липня.  Друга зміна для 83 підлітків з 14 національних громад 13-17 років проходила з 29 липня по 13 серпня. Табір проводився на базі «Кремениця» в Східних Карпатах (м. Вижниця, Чернівецька область). Для підготовки співробітників були проведені триденні семінари перед кожною зміною. Протягом двох тижнів учасники табору – білоруси, болгари, вірмени, греки, євреї, кримські татари, німці, поляки, росіяни, румуни, українці, біженці з Афганістану, Ірану, Киргизстану, Узбекистану, Таджикистану і інших «гарячих» точок планети змогли зануритися в національні і релігійні культури різних народів.

Табір працює за унікальною методикою занурення, яка передбачає щоденні заняття, під час яких всі учасники намагаються жити як представники певної культури. Крім 10 національних Днів в Таборі були проведені День Прав Людини, Фестиваль Мов та День Громадянина. У таборі працюють педагоги національних громад України - фахівці, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах Конгресу національних громад України.

Спонсори: Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні, Євроазіатський єврейський конгрес (президент – Вадим Шульман), «Інфопульс Україна» (Олексій Сігов, Андрій Анісімов),

Міжнародний фонд «Відродження», Управління Верховного комісара ООН у спра­вах біженців,

Данська рада у справах біженців, «Авто-альянс інвест» (Анатолій Отченаш), благодійні внески приватних осіб та батьків дітей.

 

2.4. Другий міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Молдові.

Табір проводився з 19 - 30 серпня в базі відпочинку «Dacia», м. Вадул-луй-Воде. Взяло участь 101 дітей від 12 до 17 років та 27 співробітників з 9 національних громад: молдавани, росіяни, українці, болгари, гагаузи, роми, євреї, греки та вірме­ни), а також діти-біженці з Узбекистану, Киргизстану, Азербайджану та Вірменії. Табір працює за унікальною методикою занурення, яка передбачає щоденні заняття, під час яких всі учасники намагаються жити як представники певної культури. Серед співробітників - досвідчені вихователі українського табору і педагоги національних громад Молдови, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах КНГУ і ЄАЄК.

Організатори: Євроазіатський єврейський конгрес, Клуб толерантності ЄКЦ «КЕДЕМ». Спонсори: Євроазіатський єврейський конгрес (прези­дент – Вадим Шульман), віце-президент ЄАЄК Марк Шабад, Програма «Матра» Королівства Нідерландів в Україні та Молдові, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Посольство Російської Федерації в Республіці Молдова,

Проект «Хеврута» в Республіці Молдова, Бюро міжетнічних відносин Республіки Молдова,

Ресторан гагаузько-болгарської кухні «Гьок-Огуз» (директор – Ольга Цимбал).

 

2.5. Перший міжнародний міжнаціональний дитячо-молодіжний табір «Джерела толерантності» в Грузії.

Табір проводився з 31 жовтня по 11 листопада в базі  «Eurica», селище Бакуріані в Боржомському муніципалітеті. Для підготовки співробітників перед початком табору був проведений триденний семінар вихователів. У таборі брало участь 104 дитини у віці від 12 до 17 років та 26 вихователів з восьми національних громад (грузини, вірмени, українці, євреї, курди, азербайджанці, осетини, роми), зокрема діти з Грузії, Вірменії, України, Росії, Білорусі. Програма складалася з 11 днів: Відкриття, Дня толерантності, Єврейського, Курдського, Українського, Вірменського, Грузинського, Ромського, Осетинського, Азербайджанського національних днів і урочистого закриття. Організатори: Євроазіатський єврейський конгрес, Аналітичний центр міжетнічного співробітництва та консультацій (Грузія). Спонсори: Євроазіатський єврейський конгрес (президент – Вадим Шульман), віце-президенти ЄАЄК: Мераб Елашвілі, Марк Шабад,  Габріель Мірілашвілі, Давид Якобашвілі Американський єврейський розподільчий комітет «Джойнт» (регіональний керівник Іцик Авербух).

 

2.6. Клуби толерантності для підлітків у Києві, Львові, Сімферополі, Маріуполі, Харкові, Хмельницькому, Кишиневі та Тбілісі. Щотижневі зустрічі підлітків національних громад України, Молдови і Грузії, тренінги з громадянської освіти та толерантності, школа лідерів, проведення акцій в школах за принципом «рівний-рівному».

 

Львівський клуб (координатор Сергій Хараху)

17 лютого за технологією «Free to Choose» у Класичній гімназії для учнів 10-х класів було організоване  Клубом толерантності у Львові та проведене заняття на тему "Гімн України мовами її народів".  Гостру дискусію модерував координатор Клубу Сергій Хараху.

20 лютого в 2012 роки на базі Технологічного коледжу Національного університету «Львівська Політехніка», за технологією «Free to Choose» відбулося заняття на тему «Іслам – світова релігія», в межах якого обговорювалося питання про мусульманські свята в Україні. Заняття проводив викладач Рабіновіч О.Р.

2 березня у Львові відбулося заняття на тему «Мультикультурний простір. Проблеми взаємин». Заняття було проведено у приміщенні Національного університету «Львівська політехніка» активістом Львівського Клубу толерантності Даниїлом Пелехатим, а учасниками були студенти-першокурсники політехніки. Вони переглянули короткометражні фільми «Impasse», «Незнайомці», «Нью-Йорк, я люблю тебе». Студенти - учасники заняття, висловлюючись, ставили себе на місце одного з героїв та моделювали свою участь у подіях. У підсумках перегляду учасники відмітили цікавий та непередбачуваний початок та висловили бажання продовжити подібні обговорення та дискусії у майбутньому.

12 та 13 травня у приміщенні Палацу Сапєг м. Львова відбулась науково-практична конференція на тему «Вплив різних видів народної творчості на формування дитячого світогляду. Досвід та практика» за участю педагогів, психологів, народних майстрів та громадських активістів. Захід організували і провели оргкомітет ЛОМГО «Клуб толерантності» та Конгрес національних громад України за підтримки Класичної гімназії при ЛНУ імені Івана Франка та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури. Програма заходів містила окрім доповідей презентацію яворівської народної іграшки, відвідини святкувань до Дня матері та виставки "Дитячий світ". Важливим елементом конференції буде неформальне спілкування зі старими та новими друзями, обмін досвідом та професійною інформацією. Конференція набула статусу міжнародної завдяки гостям, які зацікавились темою конференції та прибули з столиці Молдови Кишиневу. Присутні були гості і з усіх регіонів України – з Києва, Харкова, Маріуполя.

 

13 червня Львівський Клуб проводив неофіційний моніторинг проявів ксенофобії та расової дискримінації у фан-зонах і на вулицях Львова під час проведення Євро 2012. Вони намагалися з’ясувати, чи правдиві висновки Бі-Бі-Сі про расизм у нашій країні.

 

Кишинівський клуб (координатори Олена Борисова, Дар’я Страйстер)

V міжнародний Фестиваль мов в Кишиневі18 березня  Кишинівський клуб толерантності спільно з ЕОЦ «Кедем» за підтримки Євроазіатського Єврейського Конгресу і Конгресу національних громад України провели V міжнародний Фестиваль мов в Кишиневі. Лінгвісти і носії шведської, ромської, польської, японської, болгарської та ще 13 мов спілкувалися з гостями і знайомили їх з унікальними культурами.

 

Підготовка  Другого табору «Джерела толерантності» в Молдові: проведена методична робота з адаптації програми, відбору і навчання співробітників, підготовано ілюстрований словничок, організовано набір дітей з 9 громад, підготована матеріально-технічна база табору.

Харківський клуб (координатор Володимир Литовченко)

18 березня проведено семінар «Харків, я люблю тебе» - на тему стереотипів в міжкультурному спілкуванні. У семінарі взяли участь 25 студентів м. Харкова.

«Театр пригнічених» («Форум-театр»). 6 жовтня Харківський клуб толерантності "ХІТ" провів Форум-театр, шукаючи разом з глядачами вихід зі складної життєвої ситуації.

3 листопада Харківський клуб провів перше засідання дискусійного клубу, де діти поділилися жартами, поговорили на смішні та не дуже теми, поспілкувалися в теплій компанії за чашечкою гарячого чаю.

Маріупольский клуб (координатор Євгенія Саганчі)

«Посмішка зроби паузу» - Loesje в Маріуполі. До Дня сміху учасники Маріупольського клубу толерантності створили лозунги Loesje.

 

Сімферопольський клуб (координатор Медіне Ібрагимова)

Free2choose в Сімферополі. 19 березня 2012 року студенти Кримського інженерно-педагогічного інституту взяли участь в дискусії на тему «Цензура в мистецтві».

 

Фестиваль мов у Сімферополі. 28 листопада для більш ніж 70 учнів і викладачів Фінансово-економічного ліцею при Університеті економіки управління відбувся Фестиваль мов. Ціль фестивалю – познайомити сімферопольських учнів із мовами народів, що живуть у Криму.

 

Хмельницький клуб (координатор Уляна Устинова)

1 квітня відбулось перше заняття Хмельницького Клубу Толерантності.

Учасників клубу гостинно прийняли працівники Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського. Учасники мали змогу ретельно опрацювати інформацію щодо категорій толерантності, нації, етносу, дискримінації, націоналізму та шовінізму.

27 травня Хмельницький клуб толерантності зустрічав представників ісламу. Зустріч проводився у формі «Живої бібліотеки», де «книгою» погодився бути Карім Мухамедов», імам міста Хмельницького, а усі присутні мали можливість задавати книзі запитання й активно цією можливістю користувались.

24 червня в Хмельницькому клубі дізнавались про те, хто такі біженці, як ними стають, які є проблеми у біженців сьогодні в Україні та як можна їм допомогти.

26 червня активістки Хмельницького клубу толерантності провели акцію до Міжнародного дня ООН на підтримку жертв тортур - роздавали листівки та пояснювали, що таким вони вирішили звернути увагу громадян на застосування насильницьких методів у правоохоронних органах.

30 червня Хмельницький клуб провів перше заняття вуличного з блоку «Ксенофобія». Учасники активно виражали свої думки та жваво дискутували. Мета заняття - подолати негативні стереотипи серед хмельничан.

Тбіліський клуб
21 березня в Тбіліській школі №41 був проведений проект, спрямований на вирішення проблем, що виникли в результаті оптимізації двох шкіл: грузинсько-української публічної школи ім. М.Грушевського і публічної школи. Класи готували презентації про світ і примирення, був проведений «День миру».   

 

24 березня 2012 року учасники Тбіліського клубу провели Фестиваль мов в рамках програми, приуроченої до міжнародних днів ліквідації расової дискримінації. На Фестивалі було представлено більше 20 мов, в т.ч. мови етнічних меншин, що проживають в Грузії. Учасники Фестивалю змогли вивчити фрази, часто вживані в різних мовах, взяти участь у конкурсах та захоплюючих іграх.

 

Київський клуб толерантності «КИТ» (координатор Анна Ленчовська)

23-27 лютого пройшов семінар «Free2create» з використанням технології «Free2choose» в рамках освітньої програми «Розуміємо права людини». Результатом роботи на семінарі стали проблемні відео-ролики, розроблені по «Free2choose». Учасники створили ролики на темі свободи творчого самовираження та захисту суспільної моралі в Україні. У роботі над роликом взяли участь: Ніна Потарська, Олексій Біда, Ольга Цілик, Андрій Книжний, Максим Єлігулашвілі, Анна Ленчовська та Ігор Мосін.

«Футбол проти расизму». 3 березня команда Київського клубу толерантності взяла участь в міжнаціональному турнірі з міні-футболу «Кубок Дружба народів», під гаслом «Футбол проти расизму в Європі» на підтримку чемпіонату «Євро-2012» в Польщі і Україні. Гра була ініційована МОКАО за підтримки FARE. Команда «Толерантність» в цьому турнірі виграла срібний кубок.

7 квітня Київський клуб провів заняття з традиційного латиноамериканського танцю «Сальса» від Сантьяго Доносо з Еквадору та святкування Песаху.

17 травня на Майдані Незалежності учасники Київського Клубу Толерантності долучились до проведення акції «Запали вогник в своєму серці», присвячену 68 річниці депортації кримськотатарського народу. В рамках акції з вогників були змальовані півострів Крим з числом 68, контури кримськотатарського національного символу «ТАМГА» і напис “No genocide!!!”.

8-9 червня у Європейському містечку (Eurovillage)  Київський клуб представив Танці та казки народів світу, дебати за короткометражками про права людини, молодіжну виставку «Разом». Волонтери київського та хмельницького клубів толерантності розповідали дітям 2 – 12 років казки різними мовами - українською, російською, вірменською, татарською, німецькою, кримськотатарською тощо. Діти також малювали казкових метеликів і майстрували ляльок. Брати Сантьяго та Хав’єр Доносо (Еквадор-Україна) навчали бажаючих вуличним латиноамериканським танцям. 

27 вересня представники Конгресу національних громад України взяли участь у заході, присвяченому п’ятиріччю «Ініціативи розмаїття». Андрій Книжний та Олена Почаєвець представили учасникам одноденного семінару під назвою «DiversityCamp» методики виховання міжетнічної толерантності, розроблені КНГУ. В рамках презентації були представлені такі освітні матеріали, як методичний посібник «Полікультуріка: як організувати виховання міжкультурної толерантності у школі та позашкільній діяльності», «Free to choose або Вільний вибирати: межі свободи», освітні матеріали про дітей-біженців, інформація про реалізацію проекту «Кроки назустріч один одному: освіта з антидискримінації для молодих лідерів національних громад та представників місцевої влади у Криму та Чернівецькій області», основні матеріали молодіжної виставки «Разом» – про сучасність і історію національних громад України. Після презентації учасники «DiversityCamp» обговорили проблеми сучасної освіти в області міжкультурної толерантності та намітили напрямки розвитку на перспективу. 

 

13 жовтня Київський клуб відкрив новий сезон та провів «Фестиваль мов, які видно, але не чутно». Діти на собі відчули мову жестів, кіно, слідопитів, пластики, симптомів, емоцій, програмування, одягу та фотографії.

20 жовтня в рамках «Тижнів проти расизму» учасники та гості Київського клубу толерантності написали на футболках слогани проти расизму. Акція була присвячена несправедливо звинуваченому у нападі на п’ятьох осіб нігерійському студенту Олаолу Фемі.

9 листопада учасники Київського клубу провели акцію по замальовуванню свастики на вулицях міста з нагоди Міжнародного дня проти фашизму, расизму і антисемітизму.

16 листопада Конгрес національних громад України та Клуб КИТ підтримав Олаолу Фемі дружнім матчем міжнаціональних команд проти расизму. Ініціатива реалізована в рамках проекту «Тижні проти расизму» міжнародної організації FARE (Футбол проти расизму в Європі).

7 грудня КНГУ, учасники Київського клубу та табору в Грузії провели презентацію досвіду Першого міжнародного дитячого міжнаціонального табору «Джерела толерантності - Кавказ - 2012», який відбувся 31 жовтня - 11 листопада в Бакуріані, Грузія. Презентація була організована у формі «Живої бібліотеки» з дітьми та вихователями табору, перегляду та обговорення відеороликів.

Спонсори проекту клубів: Євроазіатський Єврейський Конгрес, Данська рада у справах біженців,  FARE.

  1. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих.

Підвищення кваліфікації робітників міжнародного міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності».

9-11 березня проведено щорічний семінар вихователів табору «Джерела толерантності» в Україні. Серед тем семінару - ідентичність, історична пам'ять і примирення, міграція та біженці. У семінарі взяли участь 50 співробітників проекту «Джерела толерантності» з України і Молдови. Під час семінару учасники провели аналіз табору «Джерела толерантності» в 2011 році. Значна увага приділялася розробкам нових методик роботи в таборі, а також на формування цілей і завдань табору 2012. Також в рамках семінару відбулась презентація виставки «Разом» та робота з матеріалами виставки. 

 

23-24 червня в Кишиневі проведено відбірковий семінар вихователів для участі в таборі «Джерела Толерантності» в Молдові.

 

1-4 вересня відбувся відбірковий семінар для майбутніх вихователів табору «Джерела толерантності» в Грузії. 37 учасників представляли єврейську, вірменську, курдську, азербайджанську, осетинську, українську, ромську, грецьку, грузинську, менгрельськую общини. У семінарі також взяли участь 6 учасників з Вірменії.

 

Видавнича діяльність

Підготовані та надруковані презентаційні листівки за темами «Форум-театр», «КИТи проти фашизму», «Гра «Планета цивілізацій»», «Футбол проти расизму», «Вуличні акції», «Виставка «Разом»», «Футболки проти расизму», «Квест «Міжнаціональним містом».

5. Веб-презентація проектів КНГУ:  

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Газета «Форум націй» - http://forumn.kiev.ua/

Інтернет-сайт «Простір толерантності» - електронний ресурс для дітей, молоді, батьків та вчителів. www.tolerspace.org.ua

Акаунт «Тolerccamp» відеохостингу Youtube, де розміщені відеофільми про заходи, які проводить КНГУ. Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp