Звіт КНГУ за 2011 рік

Конгрес національних громад України є всеукраїнською громадською некомерційною спілкою організацій національних меншин України, створеною з метою об’єднання зусиль національних громад в області захисту прав меншин, збереження культури і мови національних меншин, інтеграції меншин в громадянське суспільство України, виховання толерантності й протидії ксенофобії.

КНГУ з 2002 року займається проектами для української молоді, метою яких є виховання міжнаціональної й міжрелігійної толерантності.

Напрями роботи КНГУ

1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики і культури національних громад України, видано 12 номерів тиражем 1000 екземплярів і безкоштовно розповсюджено серед національних громад України, НГО, урядових структур, дослідних установ.

Головний редактор: Хорунжа Тетяна

1.2. Моніторинг проявів ксенофобії і расизму в Україні

Проводився постійний моніторинг злочинів на ґрунті ненависті та інших проявів ксенофобії в українському суспільстві. Результати моніторингу розповсюджувались за допомогою електронної розсилки й розміщувались на сайті КНГУ і Євроазіатського Єврейського Конгресу у вигляді щомісячних бюлетенів і неперіодичних спеціальних тематичних доповідей, які були присвячені, наприклад, проявам антисемітизму в Україні. Протягом 2011 року керівник програми В.Ліхачов неодноразово від імені КНГУ виступав із коментарями в ЗМІ й звітами на різних заходах, присвячених проблемам ксенофобії.

2. Освіта в сфері міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей та молоді. Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Україні.

Метою проекту є виховання міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, протидія ксенофобії, формування активної громадянської позиції у дітей національних громад, поширення знань про національне розмаїття України та багатьох інших країн. Взяло участь 170 дітей від 7 до 17 років і 33 вихователя з 23 національних громад України, Молдови, Білорусі - асірійці, білоруси, корейці, болгари, вірмени, греки, гагаузи, євреї, кримські татари, молдавани, німці, поляки, росіяни, румуни, татари , велика група українців. Також в таборі взяла участь група дітей-біженців з Афганістану, Ірану, Іраку, Узбекистану, Конго і Чеченської Республіки. Табір працює за унікальною методикою занурення, яка передбачає щоденні заняття, під час яких всі учасники намагаються жити як представники певної культури. Крім 10 національних Днів в Таборі були проведені День Прав Людини, Фестиваль Мов та День Громадянина. У таборі працюють педагоги національних громад України - фахівці, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах Конгресу національних громад України.

Табір проводився Конгресом національних громад України за підтримки Міністерства культури і туризму України, Євроазіатського Єврейського Конгресу, Посольства США в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Датської ради у справах біженців та інших благодійних організацій, спонсорів та приватних осіб.

  1. Перший міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Молдові.

Метою проекту є виховання міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, протидія ксенофобії, формування активної громадянської позиції у дітей національних громад, поширення знань про національне розмаїття Молдови. Взяло участь 78 дітей від 12 до 17 років і 21 вихователь з 7 національних громад Молдови: болгари, гагаузи, євреї, молдавани, росіяни, роми, українці. Табір працює за унікальною методикою занурення, яка передбачає щоденні заняття, під час яких всі учасники намагаються жити як представники певної культури. Крім 7 національних днів в Таборі був проведений День Прав Людини. Серед співробітників - досвідчені вихователі українського табору і педагоги національних громад Молдови, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах КНГУ і ЄАЄК. Спонсори табору: Євроазіатський Єврейський Конгрес і віце-президент Марк Шабад, Американський єврейський розподільчий комітет "Джойнт", Єврейський центр "Кедем". Проведено за підтримки Бюро міжетнічних відносин Молдови.

2.3. Клуби толерантності для підлітків у Києві, Львові, Сімферополі, Маріуполі, Харкові, Кишиневі та Тбілісі. Щотижневі зустрічі підлітків національних громад України, Молдови і Грузії, тренінги з громадянської освіти та толерантності, школа лідерів, проведення акцій в школах за принципом «рівний-рівному».

Львівський клуб (координатор Сергій Хараху): щомісячне видання газети «Вісник толерантності».

Організація і проведення Першого Міського фестивалю дитячої іграшки у Львові в рамках святкування Дня матері в Музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» спільно з групою майстрів народної іграшки. Мета - привернути увагу громадськості до традиційної народної іграшки - дерев'яною, солом'яної, шкіряної або виготовленої з тканини. Майстер-класи для 200 дітей проводили 5 майстрів з Яворова та волонтери львівського, маріупольського, київського і харківського клубів толерантності. Дітей навчили користуватися фарбами та пензликами для екологочіного оформлення заготовок дерев'яних іграшок. Клуб продовжив тему дитячої народної іграшки, провівши кілька майстер-класів в Класичній гімназії спільно з художньо-професійним училищем № 14..

Кишинівський клуб (координатор Кіра Крейдерман).

Четвертий фестиваль мов. У програмі взяли участь дипломати, представники Французького альянсу, Румунського інституту культури, Корпусу миру, педагоги і студенти. Учасники змогли познайомитися з 19 мовами - більшістю європейських мов, турецькою, івритом, навіть з такими екзотичними, як суахілі і урду та з усіма мовами, якими розмовляють в Молдові.

Підготовка Першого табору «Джерела толерантності» в Молдові: проведена методична робота з адаптації програми, відбору і навчання співробітників, підготовлено ілюстрований словничок, організовано набір дітей з 7 громад, підготовлена ​​матеріально-технічна база табору.

Семінар «Free2create» для 30 молодих лідерів, студентів кишинівських ВНЗ. За допомогою професійних тренерів в області прав людини і фахівців кіновиробництва учасники створили свої відеокліпи про свободу релігії, свободу зібрань, право на освіту і на приватність - для презентацій та тренінгів в школах, університетах.

Виставка “The illustrated man – людина в картинках» розкриває кордони і підкреслює ідею вільного переміщення, рівних прав і відкритості Іншому. Виставка з 14 стендів була створена членами клубу і експонувалася в Центральному парку Стефана Чел Маре, Єврейському культурному центрі «Кедем» та Першому молдавському міжнаціональному дитячому таборі «Джерела толерантності».

Харківський клуб (координатор Володимир Литовченко): до Міжнародного Дня ліквідації расової дискримінації 19 березня Харківський клуб толерантності КНГУ провів одноденний тренінг «Стереотипи - мудрість дурнів». У тренінгу взяли участь студенти-випускники ХНУ Каразіна, волонтери Червоного хреста, молодь-біженці з Малі, Афганістану, Ірану, Гвінеї-Бісау та учасники Харківського клубу толерантності. Програму тренінгу підготували і провели Оксана Супрун і Володимир Литовченко.

Harkiv multicultured – 12 квітня на фестивалі для учнів з єврейської і корейської шкіл були представлені: культура і традиції Афганістану, Ірану, Малі, Узбекистану та Кореї. Фестиваль був підготовлений і проведений Харківським клубом толерантності за участю волонтерів Червоного хреста.

Семінар-тренінг “Права людини»  був проведений 5 - 6 листопада для дітей-біженців, шукачів притулку та українських дітей. Метою семінару було - познайомити дітей з основними концепціями й поняттями про права людини, навчити дітей того, в чому полягають їхні спільні права і свободи та залучити дітей-біженців та українських дітей до спільної роботи. Семінар проводили Володимир Литовченко, Вікторія Бабій - представник Молодіжного Правозахисного Руху, і співробітники Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги»: Дар'я Грунська - юрист, Швайко Борис - соціальний консультант і Маслій Анна - дитячий психолог. Семінар був проведений за підтримки Датського Ради з Біженцям і ХОБФ «Соціальна Служба Допомоги».

Маріупольский клуб (координатор Євгенія Саганчі)

Грецький фестиваль "Мега Йорти», фестиваль грецької культури - це традиційне свято греків і всього багатонаціонального населення Донбасу. Члени маріупольського клубу взяли активну участь у фестивалі, який цього року відбувся 10 вересня в сел. Сартана Донецької області.

Відвідування музеїв: члени клубу відвідали Виставку воскових фігур "Легенди і Міфи" в етнологічному музеї, сел. Сартана, де була виставлена ​​оригінальна грамота Катерини II про переселення греків у Приазов'ї.   

Форум-театр - напередодні Міжнародного дня толерантності 16 листопада члени клубу підготували і провели форум-театр для учнів школи. У виставі були представлені актуальні для підлітків сцени порушення прав дитини і запропоновано змінити хід ситуації, щоб права не порушувалися.

 

Тбіліський клуб (координатор Михайло Агаханян)
Проведення Дня вірменсьої мови, історії та культури для дітей - 15 травня. Діти-представники національних громад, учні 5-12 класів шкіл дізналися про мову, історію та культуру вірмен Вірменії та світу в цілому, подивилися фільм про вірменів, взяли участь в «Вірменської вікторині» і вивчили вірменську пісню «Ми - наші гори» («Менк енк сарер' мер»).

Проведення Дня курдської мови, історії та культури для дітей - 22 травня. У заході взяли участь представники національних громад, старшокласники з різних шкіл. Діти познайомилися один з одним і відвідали «станції» про мову, історію, релігію, традиції та ворожіння. На кожній із станцій учні дізнавалися про відповідну тему, а також задавали питання. По завершенні станцій був проведений майстер-клас з танців.

 

Київський клуб толерантності «КИТ» (координатор Анна Ленчовська)

Акції проти расизму в футболі

20 березня до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації проти расизму, в рамках підготовки до Євро-2012, діти, представники 10 національностей зіграли дружній матч з футболу на стадіоні ЦСКА. Гра проводилася Конгресом національних громад України за підтримки FARE (Футбол проти расизму в Європі). Проект спрямований на заохочення поваги до етнічної і расової різноманітності; на сприяння діалогу між підлітками та дітьми національних меншин, біженців та українських дітей; також на сприяння інтеграції біженців - жертв конфлікту. 15 жовтня проведено акцію «Діти розмальовують футболки проти расизму». Діти, представники більше 10 різних національностей, розмалювали футболки та висловили своє бачення футболу, як чудової гри для кожної дитини - не дивлячись на колір шкіри, релігію або походження. 19 жовтня команда «КИТ» взяла участь в товариському матчі дітей різних національностей в Британській школі для дітей 8-11 років різного етнічного походження та матеріального статусу.

Міжнародний день захисту дітей

Спільно з Національною бібліотекою України для дітей було проведено свято для 90 дітей «Світлішає на світі, коли радіють діти». У малих групах волонтери Київського клубу толерантності провели з юними учасниками розважальні ігри та дискусії «Мрії про майбутнє» за темами: «Мої права», «Весь світ - театр», «Вибір за тобою», «Рухайся до мрії», «Живи з піснею», «Склей своє майбутнє».

Квест «Цікавий Київ»

24 вересня в Києві відбулося відкриття Київського клубу толерантності 2011-2012 у формі гри-квесту по примітних місцях центру Києва. Щоб отримати наступну точку маршруту учасники повинні були виконати завдання - станцювати танець, вивчений в таборі, або заспівати пісню, відповісти на питання вікторини. У грі взяли участь діти з Києва, Харкова, Ялти, Маріуполя, Сімферополя, Львова, Житомира, Чернівців, Херсона.

Школа молодих вихователів табору «Джерела толерантності»

На базі Київського клубу була проведена програма, що складалася з щотижневих занять, інтенсивів і залікової практики. 7 кращих випускників працювали в таборі 2011 в якості помічників вихователя, і 1 в якості стажера.

Спонсори проекту клубів: Євроазіатський Єврейський Конгрес, Данська рада у справах біженців, Ваад України, Нідерландський Єврейський Гуманітарний Фонд, Посольство США в Молдові.

2.3. Використання дебатних відео-роликів з навчання прав людини та толерантності.  

Дебатна програма Free2choose в Європі створена Будинком Анни Франк (Амстердам, Нідерланди) при співпраці з 12-ма країнами-партнерами й ефективно використовується КНГУ під час роботи з молоддю (лідерами студентського самоврядування, іноземними студентами, українськими студентами - представниками національних меншин), вчителями та журналістами в Україні. Метою проекту є стимулювати у підлітків критичне мислення у вирішенні дилем.
Нові відео-ролики режисера Олександра Лідаговського були представлені на Фестивалі документального кіно про права людини. Теми роликів: «Чи варто зробити свята Курбан-байрам і Ураза-байрам офіційними вихідними в Україні», «Чи варто виконувати гімн України мовами національних меншин». Були проведені тренінги для школярів в мережі клубів толерантності та школах м. Охтирка, м. Сімферополь, м. Чернівці. Підготовлено посібник по роботі з методикою в Україні, апробація відбулася в київському, львівському, маріупольському клубах толерантності, в педагогічних університетах Хмельницького, Тернополя, Луганська та Ялти, університеті «Крок» та Університеті культури і мистецтв. Free2choose Спонсори напрямку: Британська Рада, програма «Розуміємо права людини», Американська асоціація юристів, програма «Верховенство права».

  1. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих.

3.1. Підвищення кваліфікації робітників міжнародного міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності». Проведено щорічний семінар вихователів міжнародного міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності». Серед тем семінару - ідентичність, історична пам'ять і примирення, міграція та біженці.  

 

3.2. Підвищення кваліфікації робітників міжнародного міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності». Проведено відбірний семінар вихователів першого Молдавського міжнародного міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності». Серед тем семінару - знайомство, міжнаціональна толерантність, методика занурення.

 

3.3. Проект «Українські книжки з виховання толерантності» присвячений темам прав людини і прав національних меншин, ксенофобії та формування толерантності, використання освітнього потенціалу видань серед 5-ти цільових груп: вчителів історії та суспільних дисциплін; заступників директорів шкіл з виховної роботи; студентів педагогічних ВНЗ; бібліотекарів і студентів факультету журналістики. Проектом було передбачено видання 16 українських освітніх посібників з формування толерантності, протистояння антисемітизму та ксенофобії, а також переклад і видавництво українською мовою інших 11 освітньо-методичних та наукових книг відповідної тематики. Тренери і лектори КНГУ провели семінари у всіх обласних центрах України. З працівниками (директори, фахівці, методисти) бібліотек для дітей та юнацтва, публічних бібліотек працювали Анна Ленчовська та Тетяна Хорунжа, зі студентами факультетів журналістики, політології, міжнародних відносин працювали Кіра Крейдерман і В'ячеслав Лихачов. Кіра Крейдерман також взяла участь у семінарах для заступників директорів шкіл з виховної роботи.

Партнери проекту: Будинок Анни Франк та Фонд проектів Центрально- і Східноєвропейського книговидавництва (Амстердам); КНГУ, Центр громадянської освіти, Український центр вивчення історії Голокосту, Інститут юдаїки, Єврейський Фонд України. Спонсор проекту: Програма «МАТРА» Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.

3.4. "Публічні лекції "Полiт.ua

17 березня для широкої публіки відбулася лекція віце-президента Конгресу національних громад України, члена наглядової ради Української Гельсінської спілки з прав людини Йосифа Зісельса. Текст лекції доступний на сайті проекту.

  1. Видавнича діяльність
    1. „Free to choose’’ або вільний вибирати: межі свободи»: навчально-методичний посібник / Авт.-упоряд. А.Ленчовська, Б.в.Дріель, - К.: Майстер книг, 2011.

Для вчителів шкіл, викладачів вузів, фахівців в області неформальної освіти був розроблений новий методичний посібник українською мовою. У посібнику запропоновано рекомендації для використання дискусійної програми з прав людини та протидії дискримінації «Free to choose». Проблематика програми фокусується на конфлікті прав і свобод між собою або з потребою в захисті демократії і відноситься до таких прав і свобод, як свобода слова, свобода віросповідання, свобода преси і свобода демонстрації.
Цей посібник було створено та апробовано в чотирьох університетах України завдяки гранту Американської асоціації юристів, Ініціативи верховенства права (ABA ROLI) та Державного департаменту США, Бюро демократії, прав людини та праці.

 

4.2. Пересувна молодіжна виставка «Разом» Концепція пересувних молодіжних виставок була запропонована Домом Анни Франк (Амстердам). Автори запропонували молодим людям різних національностей (частина з них - учасники табору «Джерела толерантності») розповісти про можливості реалізації своїх прав в Україні. Персональні інтерв'ю доповнюються історичною інформацією про особливості життя етнічної спільноти в Україні. Вірмени, греки, українці, кримські татари, євреї, рома, росіяни, біженці та шукачі притулку як соціальна група - це герої виставки. Відкриття виставки відбулося 9 грудня у Центрі польських та європейських студій НаУКМА. У 2012 році виставка відвідає клуби толерантності, школи та обласні бібліотеки для дітей та юнацтва Києва, Львова, Маріуполя, Харкова, Донецька, Хмельницького, Луганська та Севастополя.

Проект реалізується за підтримки Дому Анни Франк (Нідерланди) і програми МАТРА. Виставка «Разом» розповідає про права та історії національних громад України. Підготована О.Войтенко, В.Ленчовською, К.Крейдерман, дизайн Дани Верстак.

 

5. Веб-презентація проектів КНГУ:  

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Газета «Форум націй» - http://forumn.kiev.ua/

Інтернет-сайт «Простір толерантності» - електронний ресурс для дітей, молоді, батьків та вчителів. www.tolerspace.org.ua

Акаунт «Тolerccamp» відеохостингу Youtube, де розміщені відеофільми про заходи, які проводить КНГУ. Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp.