Звіт КНГУ за 2010 рік

Конгрес національних громад України є всеукраїнською громадською некомерційною спілкою організацій національних меншин України, створеною з метою об’єднання зусиль національних громад у захисті прав національних меншин, збереженні культури та мови національних меншин, інтеграції меншин в громадянське суспільство України, виховання толерантності та протистояння ксенофобії.

КНГУ з 2002 року займається проектами для української молоді, спрямованими на виховання міжнаціональної та міжрелігійної толерантності.

 

Напрямки роботи КНГУ

  1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики та культури національних громад України, видано 12 номерів  тиражем 1000 екземплярів та безкоштовно поширено серед національних громад України, НУО, владних структур, дослідницьких закладів.

 

       1.2. Моніторинг проявів ксенофобії та расизму в Україні

  1. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей і молоді

2.1. Дитячий міжнаціональний табір «Джерела толерантності» - Метою проекту є виховання міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, протидія ксенофобії, формування активної громадянської позиції у дітей національних громад, поширення знань про національне розмаїття України та інших країн. Взяли участь 200 дітей 7-17 років та 40 вихователів з 19 національних громад України, Молдови, Білорусі, Грузії та Вірменії - асірійці, білоруси, корейці, угорці, болгари, вірмени, осетини, грузини, греки, гагаузи, євреї, кримські татари, молдавани, німці, поляки, росіяни, румуни, татари, велика група українців. Також у таборі взяла участь група дітей біженців з Афганістану, Ірану, Іраку, Азербайджану, Анголи та Чеченської  Республіки. Табір працює за унікальною методикою занурення, яка передбачає щоденні заняття, під час яких всі учасники пробують жити як представники певної культури. Окрім 14 національних Днів у Таборі було проведено День Прав Людини, Фестиваль Мов і День Громадянина.

У таборі працюють педагоги національних громад України - фахівці, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах Конгресу національних громад України. Цього року у таборі стажувалися 6 педагогів з Грузії і Вірменії.
Табір проводився Конгресом національних громад України за підтримки Міністерства культури і туризму України, Євразійського єврейського конгресу, Міжнародного фонду «Відродження», Данської ради у справах біженців та інших благодійних організацій, спонсорів та приватних осіб.
 

2.1.1. Київський шкільний  міжнаціональний табору «Джерела толерантності».

Організатори табору – Конгрес національних громад України та Київська гімназія східних мов №1, учасники табору  – 50 учнів молодшої школи – кожного дня потрапляли у гості до світу
однієї з національних культур. У таборі були представлені український, латиноамериканський, німецький, польський, єврейський, російський, китайський, вірменський дні, а також День Прав Дитини, Міжнародний День Біженця. Команда вихователів табору: Андрій Книжний, Олександр Френкель, Ольга Савчук, Анна Ленчовська. Організаційну допомогу також надавали волонтери київського клубу толерантності, Спілка вірменської молоді України, Ваад України, Посольство ФРН, Посольство Індонезії, інтеграційний центр „Рокада”.

2.2. Клуби толерантності для підлітків у Києві, Львові, Сімферополі, Маріуполі, Харкові, Кишиневі та Тбілісі. Щотижневі зустрічі підлітків національних громад України, тренінги з громадянської освіти та толерантності, школа лідерів, проведення акцій у школах за принципом «рівний-рівному». З січня до липня 2010 київський та харківський клуб реалізували проект «Інформаційна програма для дітей-біженців». Головним завданням проекту були встановлення діалогу між дітьми-біженцями та українськими дітьми, посилення соціальної відповідальності та співпереживань серед українців; а також допомога дітям-біженцям у знаходженні способів виходу зі складних конфліктних ситуацій через здобуття доступу до культурного та соціального життя України, надання дітям можливості поділитися своєї культурою та презентувати свою самобутність; подолання упереджень та ксенофобії.

Учасники львівського клубу щомісяця видають газету «Вісник толерантності». Клуби створили свої групи у соціальній мережі „Вконтакте”

http://vkontakte.ru/club12967298 (Кишинівський клуб)

http://vkontakte.ru/club11411889 (Маріупольсьий клуб)

http://vkontakte.ru/club21551306 (Харківський клуб)

http://vkontakte.ru/club21152064 (Тбіліський клуб)

Спонсори проекту клубів: Євро-Азійський єврейський конгрес, Данська рада у справах біженців, Ваад України, Голландський єврейський гуманітарний фонд, Посольство США у Молдові.

 

2.3. Використання дебатних відео-роликів у навчанні правам людини та толерантності.

Дебатна програма Free2choose in Europe створена Будинком Анни Франк (Амстердам, Нідерланди) при співробітництві з дванадцятьма країнами-партнерами й ефективно використовується КНГУ для роботи з молоддю (лідерами студентського самоврядування, іноземними студентами, українськими студентами – представниками національних меншин), учителями та журналістами в Україні. Метою проекту є стимулювати у підлітків критичне мислення у вирішенні дилемних питань.

Влітку 2010 року КНГУ створив два відеоролики „Чи варто зробити свята Курбан-байрам і Ураза-байрам офіційними вихідними в Україні”, „Чи можна виконувати гімн України мовами національних меншин” (режисер О.Лідаговський). Були проведені тренінги для школярів у мережі клубів толерантності та у м. Ахтирка, м. Сімферополь і м.Чернівці. Методика  Free2choose була презентована в рамках програми „Розуміємо права людини” на школах з прав людини для молоді та вчителів і під час звітної конференції цієї програми.

Спонсори напрямку: Британська Рада, програма „Розуміємо права людини”.

 

  1. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих.

3.1. Підвищення кваліфікації працівників дитячого міжнаціонального табору „Джерела толерантності”. Проведено щорічний семінар вихователів дитячого міжнаціонального табору «Джерела толерантності». Серед тем семінару ідентичність, історична пам'ять та примирення, міграція та біженці.

3.2. Семінар для вчителів і молодих лідерів Грузії і Вірменії «Толерантність і діалог між різними національностями і релігіями».

Серед 32 учасників семінару були педагоги і співробітники молодіжних організацій різних національностей з Вірменії і Грузії.   Правозахисник Йосиф Зісельс, психологи Ганна Ленчовськая і В'ячеслав Шинкаренко, педагоги Наталія Бакуліна і Олександр Войтенко склали тренерську команду семінару. Експертну підтримку забезпечили етнограф Арутюн Марутян з Вірменії, археолог Гурам Лордкипанідзе і психолог Рамаз Сакварелідзе з Грузії. Інтерактивні тренінги, обговорення лекцій, робота в малих групах, презентація програми дитячого міжнаціонального табору і клубів толерантності дали можливість учасникам познайомитися з методами формування міжнаціональної і міжрелігійної толерантності. 5 випускників семінару пройшли стажування в таборі „Джерела толерантності” 2010. Тбіліськими випускниками був організований клуб толерантності, а вірменськими проведені презентації табору „ДТ” у школах Єревану.

Семінар відбувся за підтримки Євро-Азійського єврейського конгресу.  

 

3.3. Проект „Українські книжки для виховання толерантності” присвячений темам прав людини і прав національних меншин, ксенофобії та формуванню толерантності, використанню освітнього потенціалу видань серед 5 цільових груп: вчителів історії та суспільних дисциплін; заступників директорів шкіл з виховної роботи;  студентів педагогічних вищих навчальних закладів; бібліотекарів та студентів факультету журналістики. Проектом передбачено перевидання 16 освітніх видань з формування толерантності, протистояння антисемітизму та ксенофобії, розроблених українськими організаціями-партнерами, а також переклад та видання українською мовою інших 11 навчально-методичних та наукових книжок відповідної тематики.  Партнери проекту: Будинок Анни Франк та Фонд проектів Центрально- та Східноєвропейського книговидавництва (Амстердам); Конгрес національних громад України, Центр громадянської освіти, Український центр вивчення історії Голокосту, Інститут юдаїки, Єврейський Фонд України, за підтримки Програми «МАТРА» Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Тренери та лектори КНГУ провели семінари у таких містах: Харків, Дніпропетровськ, Чернігів, Черкаси, Івано-Франківськ, Одеса, Луцьк, Рівне, Житомир. З працівниками (директори, провідні спеціалісти, методисти) бібліотек для дітей та юнацтва, публічних бібліотек працювали Анна Ленчовська та Тетяна Хорунжа, зі студентами факультетів журналістики, політології, міжнародних відносин працювали Кіра Крейдерман, Максим Буткевич, В’ячеслав Ліхачов. К.Крейдерман також взяла участь у семінарах для заступників директорів шкіл з виховної роботи.
 

  1. Освіта з антидискримінації для молодих лідерів національних громад та представників влади.

4.1. Проект „Кроки назустріч один одному” був спрямований на розвиток культури прав людини, сприяння толерантності та протидію ксенофобії через посилення ролі громадянського суспільства в Україні. Головними завданнями проекту були: проведення восьмиденного тренінгового курсу з прав людини та анти-дискримінації з особливою увагою до тем протидії ксенофобії та розвитку міжнаціональної толерантності для молодих лідерів та проведення ознайомчого семінару з заявленої тематики для представників влади. Учасники молодіжних шкіл мали змогу реалізувати отримані навички та поширити знання на загал у 11 міні-проектах.

Результати проекту: сформована мережа молодих лідерів, які отримали та втілили у міні-проектах базові знання з прав людини та антидискримінації, навички розпізнавання мови ворожнечі, протидії ксенофобії та формування міжнаціональної толерантності. Розширені знання представників влади в області прав людини, антидискримінаційної політики, формування культури толерантності, протидії ксенофобії та мови ворожнечі в Чернівецької області та в Криму. Партнером проекту виступала Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини».

Спонсори проекту: Посольство Федеративної республіки Німеччина в Україні, Євро-Азійський єврейський конгрес.

5. Видавнича діяльність

5.1. Полікультуріка: як організувати виховання міжкультурної толерантності у школі та позашкільній діяльності: навчально-методичний посібник / Авт.-упоряд. А.Ленчовська, К.Крейдерман, М.Грінберг. – К.: ТОВ „Майстерня книги”, 2010 – 344 с. Тираж 2500 екз.

Навчально-методичний посібник «Полікультуріка» адресований вчителям історії і суспільних дис­циплін, заступникам з виховної роботи, педагогам-організаторам, класним керівникам, шкільним психологам і вихователям учнівської молоді. Посібник містить методичні рекомендації з організації уроків виховної роботи у школі та позашкільній діяльності з толерантності, міжкультурної компетент­ності та протидії ксенофобії і расизму.

Використовуючи посібник, педагог зможе провести захід з виховання міжнаціональної толерант­ності у школі - від виховної години або тематичного уроку до пришкільного дитячого міжнаціонального табору «Джерела толерантності». Посібник видано коштом Міжнародного фонду „Відродження”, Євро-Азійського єврейського конгресу, Фонду Центрального та східного книговидавництва.

5.2. Освітні листівки про біженців / Авт.-упоряд. А.Ленчовська. – К.: ТОВ „Майстерня книги”, 2010 – 8 шт. Тираж 2500 екз.

Освітні матеріали складаються з 8 листівок, кожна з яких може стати темою окремого заняття в групі. Загалом матеріали складають цикл занять для роботи з візуальними джерелами, збір і аналіз тематичних повідомлень, дослідження неурядових організацій, організацію дебатів тощо. Лицьова сторінка листівки містить стимульний матеріал для навчальної роботи, а на звороті розташований текст і завдання. Тренінги для вчителів по роботі з листівками були проведені у Харківському інституті післядипломної освіти (Андрій Кінаш). Також з матеріалами працювали школярі і молодь у Києві, АР Крим і Чернівцях.

6. Веб-презентація проектів КНГУ:

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Інтернет-сайт «Простір толерантності» – електронний ресурс для дітей, молоді, батьків і вчителів. www.tolerspace.org.ua

Аккаунт «Тolerccamp» а відеохостингу Youtube, де розміщюються відео-фільми про заходи, які проводить КНГУ.  Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp.                                                      

7. Участь у міжнародних семінарах, конференціях.

Червень  – “Stand up, train up”, тренінг тренерів у м. Будапешт, Угорщина (Євгенія Саганчі та Ярослава Мєшкова).

Травень  - „A New Generation of Learning: Holocaust Education and Internet”, семінар з використання нових технологій у навчанні про Голокост, м. Будапешт, Угорщина  (Анна Ленчовська, Кіра Крейдерман).

Липень  - OSCE Review Conference, Warsaw – конференція-перегляд діяльності ОБСЄ у Варшаві (Кіра Крейдерман).

Жовтень  -  OSCE Review Conference, Warsaw – конференція-перегляд діяльності ОБСЄ у Варшаві (Анна Ленчовська).

Листопад - грудень  – UNITED  Conference, Москва (Анастасія Кирилова).

 

Календар заходів КНГУ у 2010 році

Січень: Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

  • 26 січня  презентація проекту «Табір «Джерела толерантності»» в Посольстві Федеративної Республіки Німеччина в Києві.

Активну участь в заході брали методист табору Анна Ленчовська, діти - представники різних національних громад (Катя Черній (російська громада), Самраїлов Муслім (чеченська громада), Карпенко Настя (єврейська громада), а також вихователі та помічники вихователів - Олена Почаєвець, Олена Чукліна та Ярослава Мєшкова.

Изображение удалено.Изображение удалено.

10 лютого Харківський клуб толерантності провів захід «Зимові свята в різних культурах» у гімназії №6 у рамках програми «Інтеграційна програма для дітей-біженців у Києві та Харкові».Лютий:  Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

У заході взяло участь понад 30 дітей. Допомогли організувати цю подію директор Євроклубу Солнцева Христина Володимирівна та заступник директора з виховної роботи гімназії № 6 Кашкіна Тетяна Павлівна, а також Кіра Крейдерман, Володимир Литовченко та інші. Метою інтеграційної програми для біженців в Україні є сприяння діалогу між дітьми-біженцями, жертвами конфліктів та їхніми українськими ровесниками.

Изображение удалено.Изображение удалено.


  • В акції брали участь діти-біженці та шукачі притулку з Афганістану, Вірменії, а також українські діти. Загалом було близько 50 дітей віком від 4 до 16 років разом з батьками та родичами.14 лютого в рамках проекту «Інформаційна програма для дітей-біженців» відбулась перша акція «Зимові канікули в різних культурах», яку підготували та провели волонтери київського клубу Толерантності «КІТ» та координатор харківського клубу.


26 - 28 лютого відбувся щорічний семінар вихователів дитячого міжнаціонального табору «Джерела толерантності». Серед тем семінару ідентичність, історична пам'ять та примирення, міграція та біженці.

Изображение удалено.Изображение удалено.Изображение удалено.Изображение удалено.

Березень:  Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

  • 27 березня  проведення заходів у рамках Фестивалю Документального кіно з прав людини.

Квест «Іміграція та еміграція в Києві» - інтерактивна міська гра-пошук, яка базувалася на знайомстві з історіями життя тих людей, котрі зробили внесок у розвиток Києва, але емігрували з нього, та тих, хто переїхав та долучився до творення образу нашого міста.

Учасники пересувалися по центру Києва, шукаючи певні адреси та пам’ятки, які будуть у завданні. Перемогла та група, яка виконала всі завдання і найшвидше дісталася до фінального пункту. Команди складалися з 6-8 осіб, їх супроводжували волонтери КНГУ. Учасники дізналися багато цікавого про Київ та людей, які любили наше місто та  розвивали його.

Панельна дискусія «Кроки до примирення» відбулася у Будинку кіно. Основний доповідач: Йосиф Зісельс, правозахисник, член Української Гельсінкської Групи з 1979 р., виконавчий віце-президент КНГУ. У дискусії взяли участь відомі громадські діячі, психологи та філософи. Були також представлені результати конкурсу дитячих робіт на тему «Пам’ятники примирення».

Изображение удалено.Изображение удалено.Изображение удалено.Изображение удалено.

Квітень:  Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.  

  • 24 квітня у Міжнародний день солідарності молоді КИТ провів гру «Планета цивілізацій» для дітей 12-16 років.

В цій грі учасники створювали свою фантастичну цивілізацію з мовою, звичаями та ритуалами та контактували з іншими цивілізаціями. 

  • 24 квітня Харківський клуб толерантності провів Фестиваль мов, у якому взяли участь українські діти і діти-біженці з Афганістану та Конго.

Гостя з грецького товариства «Геліос», волонтери клубу Оксана Супрун, Ірина Козиряцька, Педрам Рауфі та координатор Володимир Литовченко  познайомили з пятьма мовами: фарсі, китайською, грецькою, російською та українською. На завершення учасники розмалювали футболки у стилі культур, які вони вивчили сьогодні.

 Травень: Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

  • 3 травня – 15 червня проведення конкурсу на тему «Що нас єднає» для поїздки в табір «Джерела толерантності» дітей і підлітків 10-16 років.

Кращі роботи були представлені на сайті «Простір толерантності» (www.tolerspace.org.ua)
Переможці конкурсу були нагороджені путівками в Дитячий міжнаціональний табір «Джерела толерантності-2010»

  • 21 травня Кишинівський клуб толерантності провів Третій Фестиваль Мов, за підтримки програми малих грантів посольства США, Конгресу національних общин України.

В рамках Фестивалю відбулася презентація вісімнадцяти мов Європи, Африки, Америки і Азії, а також мов, на яких говорять в Молдові.  Мета заходу -  дати відчути красу кожної мови, розширити кругозір учасників Фестивалю і відкрити перед ними різноманіття світу.

Изображение удалено.Изображение удалено.

  • Червень:  Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.22 травня Конгрес національних громад України провів Фестиваль мов для студентів та дітей від 9 років. Учасники познайомилися з 12 мовами та носіями цих мов.            
  • 4 – 29 червня проведення Київського шкільного  міжнаціонального табору «Джерела толерантності».

Організатори табору – Конгрес національних громад України та Київська гімназія східних мов №1, також у таборі проходили практику ліцеїсти Українського гуманітарного ліцею.

Изображение удалено.Изображение удалено.

1–5 липня у Бакуріані (Грузія) був проведений семінар «Толерантність і діалог між різними національностями і релігіями». Організаторами заходу виступили Євроазіатський єврейський конгрес  і Конгрес національних громад України .Липень: підготовка до проведення семінару вихователів та дитячого табору «Джерела толерантності».

Изображение удалено.Изображение удалено.


8-11-28 серпня підготовка та проведення семінару вихователів 8 - 10 серпня та Міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності» в смт. Ясіня (пансіонат «Високі Карпати», Закарпаття) з 11 по 28 серпня.Серпень:

Изображение удалено.Изображение удалено.

19 вересня  Акція Кишинівського клубу толерантності «Жива бібліотека» та Фестиваль без «чужих» під гаслом «Єдність через різноманіття», де представники різних національних співтовариств, що проживають в Молдові, влаштували етнічну експозицію.Вересень

Захід відвідали в.о. президента Міхай Гимпу і прем'єр-міністр Володимир Філат. В кожного «етнічного столу» їм пропонували покуштувати національної смакоти.  Особливу увагу гостей фестивалю привернула «Жива бібліотека». Клуб толерантності Молдови, покликаний упровадити в маси ідеї міжнаціонального виховання,  спробував зруйнувати в свідомості людей деякі стереотипи, пов'язані із сприйняттям представників різних етносів. «Жива бібліотека» представила 13 «живих книг», тобто людей. «Живими книгами» виступали люди, які можуть отримувати ярлики негативних стереотипів в нашому суспільстві. «Книги» так і звучали: «Чорна», «Циганка», «Мулатка», «Доктор наук», «Вегетаріанець», «Єврейка», «Біженець», «Автостопщик», «Волонтер» і так далі. «Жива бібліотека» стало можливим завдяки Програмі малих грантів для Підтримки демократичних ініціатив Посольства США і за сприяння ЕКЦ «КЕДЕМ» і Кишинівського «Гілеля».

Изображение удалено.Изображение удалено.

  • 25 вересня відкриття київського Клубу толерантності. У заході взяло участь близько 50 учасників - вихователів міжнаціонального табору «Джерела то
  • лерантності», дітей-представників різних національностей.

Изображение удалено.Изображение удалено.

Изображение удалено.Изображение удалено.

 

30 вересня - 7 жовтня проведення кримської Школи «Кроки назустріч один одному» у пансіонаті «Енергетик», смт. Миколаївка, АР Крим, за фінансової підтримки Посольства Федеративної республіки Німеччина в Україні. Партнером проекту виступала Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини».

Жовтень  Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

  • 29 жовтня – 5 листопада проведення чернівецької Школи «Кроки назустріч один одному» за фінансової підтримки Посольства Федеративної республіки Німеччина в Україні.

Изображение удалено.Изображение удалено.

  • На конференції були підняті проблеми розвитку громад не тільки Львова, але й України загалом, проблеми біженців, випадків ксенофобії та етнічної дискримінації, української ідентичності та ін.Захід проходив у Класичній гімназії при ЛНУ імені І.Франка за підтримки Конгресу національних громад України,  Управління сім'ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації. Організатором виступила ЛОМГО «Клуб толерантності».9 жовтня  Всеукраїнська молодіжна наукова конференція  «Галичина – полікультурна територія України. Стан та перспективи» для представників різних національних громад Львівщини, гостей з Києва, Харкова та Маріуполя.

Відвідати конференцію змогли тільки представники управління культури Львівської міськради, решта чиновників не зацікавились проблемами молоді та національних меншин.

  • 2 жовтня відкриття Міжнаціональної танцювальної студії «Tolerance» («Толерантність») при Конгресі національних громад України в Києві.  У програму студії включені різні стилі танців: національні (грецькі, кримськотатарські, вірменські, єврейські і ін.), класичний танець,  контемпорарі, Drum and Bass (D ’n ’B), Shuffle, Salsa і Bachata.
  • 31 жовтня створення Клубу толерантності в Тбілісі, Грузія.

Листопад: Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.

  • 14 листопада проведення вуличної акції «Засвіти ліхтарик толерантності»,  присвячену Міжнародному дню толерантності на Контрактовій площі м. Києва.

В акції взяли участь молоді активісти київського Клубу толерантності, танцювальна студія «Толерантність», а також представники ЗМІ, мешканці м. Києва та гості столиці.

6 листопада участь у проведенні прес-конференції та виставки на тему толерантності до дітей біженців в готелі «Русь». Під час конференції піднімались питання стосовно толерантності по відношенню до дітей-біженців в Україні.

  • 22 листопада у Тбілісі, в школі №41 ім. Грушкевіча, було проведено захід,  присвячений міжнародному дню толерантності, співорганізаторами якого є Клуб Толерантності, ініційований випускниками семінару і стажистами дитячого   міжнаціонального табору «Джерела толерантності». 

Михайло Агаханян презентував  Клуб. На вечері прозвучав на різних мовах уривок з твору Шота Руставелі «Витязь в тигровій шкурі» символізуючий толерантність. У заході брали участь: учні приватної школи Саркмелі, хлопці підготували музичні номери; волонтери  Союзу Курдської Молоді Грузії провели майстер клас по розучуванню курдського танцю; представники держ. структур по питаннях інтеграції і толерантності; представники діаспор, що проживають в Грузії (танцювальні      ансамблі) і лауреат  номінації «Толерантна людина року» -  Гиві Шахназаров.

Изображение удалено.

  • 29-30 листопада Конгрес національних громад України, учасники Київського клубу толерантності КІТ беруть участь в проведенні Молодіжного форуму «Етнотолерантность як формат комунікації сучасної молоді по протидії ксенофобії».

Під час проведення форуму, організованому Національною бібліотекою України для дітей в партнерстві з Конгресом національних общин України, відбулася прес-конференція, в якому представники КНОУ: Віце-президент Йосиф Зісельс, експерт по ксенофобії В'ячеслав Ліхачев, виконавчий директор Ганна Ленчовська взяли участь в прес-конференції і дискусійному засіданні «Ксенофобія в молодіжному середовищі: від вивчення  до протидії». Учасники клубу толерантності КІТ провели тренінг по проблемах толерантності і ксенофобії з використанням  відео-роликів «Вільний вибирати» з дітьми-учасниками Форуму, ігрові заняття по вихованню толерантності, а також тематичне заняття «Досвід виховання міжнаціональної толерантності в дитячому таборі «Джерела толерантності». Учасники міжнаціональної танцювальної студії «Толерантність» взяли участь в завершальному театралізованому святі «Земля у нас одна і Сонце у нас єдине».

Изображение удалено.Изображение удалено.


17-18 грудня проведення семінару для представників влади «Кроки назустріч один одному» у комплексі «Цецино» в передмісті Чернівців за фінансової підтримки Посольства Федеративної республіки Німеччина. Грудень: Щотижневі заняття в клубах толерантності в 5 містах України та в Кишиневі.